Наші звичаї і традиції
Наші звичаї і традиції : Марія Морозенко .— Київ : Агенція ІРІО, 2023. — 208 с. Українські традиції та звичаї вражають своєю різноманітністю, глибоким змістом та унікальністю. Час летить швидко, і ми втрачаємо зв’язок з нашим минулим. Багато сучасних українців не розуміють, що означають слова, такі як “сніп” і “стіг”. А тим більше, як це виглядає. Дехто не знає, коли щедрують, а коли засівають. І що саме потрібно говорити людям, які приходять щедрувати чи колядувати. Саме тому у цій книзі ми розповідаємо про цікаві та яскраві українські святкові традиції.
Ключ Горгона
Ключ Горгона : фантастична повість; / Мар’яна Стефак . — Тернопіль : Богдан , 2023 . — 248 с.: іл. Бути підлітком — непросто, особливо, коли ти «непростий» підліток із Чарлісу. І особливо тоді, коли опиняєшся у круговерті події і від тебе вимагають дрібницю — врятувати світ від Прадавнього зла — велетенського Змія Горгона. Хіба це до снаги дванадцятирічному хлопчиську та ще й, на відміну від інших «непростих», позбавленому будь-яких магічних здібностей?
Привидуся
Привидуся :повість : [для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку] / Оксана Давидова ; іл. Алевтіни Шавлач. — [Тернопіль] : [Богдан], [2023]. — 120 с. :: іл., портр. Українське містечко, в якому мешкає Андрій із бабусею Аллою, окупували російські загарбники. Вони вбивають мирних людей, нещадно мародерять і при цьому запевняють, що прийшли нас «освобождать». Від їхнього свавілля потерпають не лише люди, а й привидка Явдуся, з якою Андрій заприятелював і назвав її Привидусею. Вона допомагає хлопчикові знаходити дрова, щоб бабуся могла приготувати на вогнищі їжу. А відтак Андрій разом із Привидусею навіть умудряються передати ЗСУ таємну інформацію про розташування штабу ворога. Ось лише при цьому Андрій випадково розкриває таємницю того, хто така Явдуся насправді…
Через терни – на волю
Через терни – на волю :роман / Степан Орищин. — Львів : Апріорі, 2023. — 312 с. У романі «Через терни – на волю» реалістично зображено мученицьке існування невольників ГУЛАГУ, безпідставно арештованих вихідців із Західної України. Серед ув’язнених були як чоловіки, жінки і підлітки в таборах мордовського сумнозвісного «Дубравлагу», так і діти, насильно утримувані в спеціальних притулках- тюрмах, підло названих «для детей врагов народа». Сторінка за сторінкою перед нами постає незламність їхнього духу, здатність чинити опір і боротися навіть в умовах жорстоких репресій. Роман написаний за розповідями колишніх в’язнів, зокрема Юрія Шухевича, багатостраждального сина легендарного Головного Командира безсмертної УПА Романа Шухевича («Чупринки»); Петра Франка малолітнього в’язня «Дубравлагу», а сьогодні Почесного голови Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих; Олександра Медведя останнього засудженого на 25 років каторги малолітнього в’язня ГУЛАГУ.
Меч Скалобур
Меч Скалобур : фантастична повість / Марія Чумарна ; іл. Олега Кіналя. — Тернопіль : Богдан, 2023. — 96 с. : іл. Герої цієї книжки уже знайомі читачам із серії фантастичних повістей «Пригоди Лумпумчика». Тепер вони стали дорослими — починають реалізовувати свої незвичайні здібності у різних винаходах. Війна змушує їх покинути свої домівки і виїхати на захід України – у місто Галич, де друзі створюють секретну обсерваторію і підключають позаземні цивілізації до виготовлення ефективної зброї проти ворога. Їхня місія, як заповідав ще в дитинстві сатурнівець Лумпумчик — знайти Меч Скалобур і перетворити енергію війни в енергію Правди і Миру. З героями взаємодіють місця сили Карпат, вони допомагають вивільнити з оков темряви Білого Дракона та подолати криваву силу Червоного Дракона.
Один на один з ворогом
Один на один з ворогом : логіка виживання в окупації / Ольга Телипська. — Харків : Орбіта, 2023. — 224 с. Ольга Телипська, авторка книг «Бігти не можна залишитися» і «Де ти? Місто, країна» продовжує розповідати історії українців, чиї життя зруйнувала війна.Війна розділила родини по всій країні. В окупацію потрапили тисячі населених пунктів. Про тих, хто залишився по інший бік фронту, рідні не знали нічого протягом місяців. У пастці окупації багато тижнів люди були під обстрілами, без тепла, електрики, водопостачання, майже без їжі. Їх залякували, грабували, принижували, їм казали, що України вже немає. Дехто змирився, хтось шукав можливості евакуюватися.У цій книзі зібрані не героїчні історії. Це історії людей, які вірили в себе, в Україну, вижили й врятувалися.
Моя мама схожа на Саскію
Моя мама схожа на Саскію :повість / Винник Т. — Чернівці : Букрек , 2023 . — 128 с.: іл. У своїй книзі авторка висвітлює складні психологічні проблеми підліткового життя, підкреслює, що тільки повіривши в себе та свої сили, не тікаючи від проблем, можна змінити будь-яку ситуацію на краще. Марійка змогла вистояти у нелегких для себе обставинах: «Я зробила себе сама! І тому так солодко усвідомлювати цю подію. Бо все, що сталося зі мною – це велика перемога у моєму житті». У дівчинки почали налагоджуватися відносини з мамою, з’явилося багато друзів, що поважають та цінують Марійку, відкрилася персональна виставка картин, та головне – вона відчула себе нарешті абсолютно щасливою!
У лабіринтах української дипломатії. Від князівської доби до початку ХХ століття : Гуржій О.
У лабіринтах української дипломатії. Від князівської доби до початку ХХ століття : Гуржій О. ; — Київ : Арій , 2023 . — 352 с.: іл. У новій книзі знаних українських істориків О. І. Гуржія та О. П. Реєнта схарактеризовано історію українських дипломатичних відносин із різними державами впродовж тривалого періоду, починаючи від часів Київської Русі й завершуючи добою Української Держави Павла Скоропадського й Української Народної Республіки. Основну увагу приділено внутрішнім і зовнішнім чинникам, які визначали особливості української дипломатії. Проаналізовано успіхи й невдачі вітчизняної зовнішньої політики. Осмислено внесок багатьох державних діячів у становлення української дипломатії.
Історія нескорених. : Україна на захисті європейської цивілізації
Історія нескорених. : Україна на захисті європейської цивілізації / Дмитро Бушуєв. — Київ : Кліо, 2023. — 248 с. :портр. Російсько-українська війна стала найбільшою війною в Європі після завершення Другої світової, вона була обумовлена самою природою Росії і тим, яке місце Україна посідає в російському імперському міфі. Невідворотною її зробила відмова колективного Заходу помічати зростання російського імперського ресентименту й попередження про перегляд сфер впливу, які робив Володимир Путін. Історія взаємин України та Росії є постійним намаганням останньої знищити українську ідентичність, підкорити Україну власним імперським амбіціям і використати її людські, інтелектуальні, наукові та промислові ресурси для подальшої експансії на Захід. Тож ця книжка розкриває ключові події україно-російських взаємин протягом ХІІІ — початку ХХІ століть, даючи відповіді на питання, коли відбулося цивілізаційне розходження між майбутніми українцями та росіянами, чому Росія стала антиєвропейською державою і як сформувався російський ексепціоналізм, що неодмінно входив у конфронтацію з ідеєю вільної та суверенної України.
Врятовані хвостики
Врятовані хвостики : повість-казка : для дошкільного та молодшого шкільного віку / Настя Музиченко ; намал. Марина Шутурма. — Тернопіль : Видавництво Богдан, 2023. — 48 с. :: іл. Кудлатий кіт Борисюк мешкає у Виставковому центрі в Києві у приміщенні льодової арени. Одного ранку він виявляє, що в сусідньому павільйоні волонтери облаштували тимчасовий притулок для тварин, яких евакуювали зі щойно звільнених від російських окупантів територій. Звісно ж, Борисюк іде знайомитися — і йому відкриваються щемкі історії тварин, урятованих з епіцентру бойових дій. Письменниця Настя Музиченко оповідає ці історії, створені на основі реальних подій, глибоко зворушливо, а водночас із м’якою й теплою усмішкою — так, щоб розчулити, але не травмувати маленького читача.
У тінях війни
У тінях війни / Олександр Солонько , Андрій Флора. — Харків :АССА, 2023. — 96 с. : фотоіл. — 241 окрема бригада Територіальної оборони ЗСУ.
Степан Смаль-Стоцький . Заслужений перед усією Україною
Степан Смаль-Стоцький. Заслужений перед усією Україною / Віктор Даниленко , Олександр Даниленко, Олександр Добржанський ; Національна академія наук України ; Інститут історії України. — Київ : Парламентське видавництво, 2023. — 334 с. : іл., портр.
Я знаю секрет
Я знаю секрет :роман. [Кн. 12] / Тесс Геррітсен ; [пер. з англ. А. Саженюк]. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля,2024. — 336 с. Молода жінка, здавалося б, мирно спить у своєму ліжку. Проте сон її – вічний, і це, імовірно, справа рук жорстокого злочинця. Очі жертви, маловідомої режисерки фільмів жахів, убивця виколов та помістив їй у долоню. Але причину смерті встановити не вдається, адже жодних інших пошкоджень розтин не виявив. У той самий час сталося інше вбивство: знайдено тіло чоловіка з трьома стрілами в грудях. Проте причиною загибелі стали зовсім не вони. Ріццолі й Айлс здогадуються, хто стане наступною жертвою. Зрештою, ця жінка і сама знає, що по неї прийдуть. Адже лише вона може допомогти знайти вбивцю. Вона знає секрет. І ніколи не розповість його.
Місто-герой Харків. 28 історій незламності
Місто-герой Харків. 28 історій незламності / Дар’я Бура . — Харків : Орбіта, 2023. — 352 с.,: 16 с. фотоіл. Бої за Харків та його околиці тривали від 24 лютого до 11 вересня 2022 року. Після артобстрілів росіяни, прорвавши кордон на пункті пропуску «Гоптівка», пішли у наступ на Харків. Вони були переконані, що у місті їх чекатимуть з любов’ю і радістю. Місто, куди жителі російського Бєлгорода їздили на вихідні за одягом, продуктами та розвагами, не могло не прийняти тих, з ким ще вчора по-братерськи жило і відпочивало. Так думали росіяни. Але окупанти недооцінили готовність армійців до оборони. І ще більше не оцінили цивільне населення, яке не терпітиме примусу до братерства за допомогою важкої зброї. Відстояти Харків і врятувати його від окупації та «руского міра» вдалося завдяки тому, що всі об’єдналися. Харківці билися за своє місто. У цій книжці зібрані історії 28 людей, які стояли за Харків та область. Звісно, 28 історій — це не весь Харків і це не єдині люди, що наближали перемогу. Їх значно більше. Саме тому Харків встояв.
Максим Гонтар
Максим Гонтар : роман / Володимир Лис . — Харків : Орбіта, 2023. — 416 с. — (Великий роман) Володимир Лис — український прозаїк, драматург, журналіст. Лауреат Коронації слова, Гранд-Коронації та інших літературних конкурсів. Автор численних творів різноманітних жанрів. У його новому романі «Максим Гонтар» укотре переплітаються історичне минуле й сучасність, індивідуальні людські долі представників різних поколінь і суспільно значущі процеси, вічні цінності та новітні технології. Головний герой — молодий інтелектуал-нонконформіст, історик, науковець і публіцист, справжній патріот, який не лише на словах відстоює свої принципи, а й власними вчинками доводить вірність прадавнім героїчним традиціям свого народу. Відносини батьків і дітей, пошук свого місця в житті, розділене та нерозділене кохання, щира дружба й підступна зрада, пам’ять і забуття — ось далеко не повний перелік проблем і ситуацій, розв’язання яких розгортається на сторінках роману. Складні перипетії міжособистісних стосунків, роздуми, почуття й переживання персонажів твору, наших сучасників, проходять випробування часом і суворою реальністю подій в Україні ХХІ століття, коли їм урешті-решт самим доводиться творити історію та ставати її часткою… У серії «Великий роман» також вийшли друком книжки Володимира Лиса «Вифлеєм» і «Століття Якова.
Десакралізація
Десакралізація / Кралюк, П . ; Петро Кралюк. — Київ : :Український пріоритет, 2023. — 248 с. Книга проректора Острозької академії, професора Петра Кралюка вже у самій своїй назві визначає проблему необхідності деміфологізації та десакралізації ворожих українцям і українській державності наративів, які були покликані імперіями для утримання нас у колоніальному статусі. Питання десакралізації різноманітних російських, а також угорських наративів, є актуальними в умовах нинішньої російсько-української війни. Зокрема, актуальним є демонстрація того, що поширення російської культури в Україні загалом, а угорської культури на Закарпатті, мало колоніальний характер.
Листи забутого життя
Листи забутого життя / Василь Горбатюк . — Київ : Український пріоритет, 2023. — 656 с. ад цим твором Василь Горбатюк працював понад десять років, досліджуючи різноманітні документи й публікації в архівах і часописах. В основу книги покладено біографію Павла Богацького (1883 – 1962) – видатного українського письменника, редактора, видавця, літературознавця, військовика, пластуна, на жаль, малознаного в Україні через навмисне замовчування і відторгнення ідеологією колишнього радянського режиму. Роман також оповідає про багатьох інших, несправедливо забутих не з їхньої вини, українців, відтворює різноманітні події майже столітньої протяжності в історії України, країн Західної Європи, Австралії й Америки. Життєвий і творчий шлях головного героя розкривається на тлі історичних подій – революцій 1905 і 1917 років, хвилі відродження української мови й літератури в 1906-1914 роках, визвольних змагань нашого народу в 1917-1921, еміграційних процесів у 1920-1930 роки та під час Другої світової війни, таборів ДіПі (переміщених осіб) у повоєнній Німеччині.
Хто тримає культурний фронт України
Хто тримає культурний фронт України / Мирослава Макаревич . . — Київ : : Агенція “ІРІО”, , 2023. . — 108 с. :: іл., портр. Сучасна українська культура не може існувати поза контекстом війни. Сучасна українська культура активно розвивається в умовах війни. Українські митці невтомно створюють унікальну, модерну, прекрасну українську культуру. Жорстокі реалії сьогодення не ввели митців у ступор, а навпаки, змусили активно творити. Творчий процес відбувається під ракетними обстрілами, під час блекаутів, в імпровізованих майстернях-бомбосховищах. Наші митці творять із подвійним запалом і злістю. Попри криваве жахіття вони малюють, пишуть грають на сцені, співають і танцюють. Для підтримки наших воїнів, для збору коштів для фронту, для прийдешніх поколінь, щоб знали про те, через що пройшла Україна, щоб перемогти найлютішого ворога. Саме про це книжка Мирослави Макаревич «Хто тримає культурний фронт України». «Культурний фронт» — це метафора, а втім, вона досить влучно передає стан тисяч українських митців, які формують мистецтво воєнного часу.
Люди стають думками
Люди стають думками : повість з елементами містики : персонажі вигадані, війна справжня / Руслан Борта . — Київ : Ліра-К, , [2023] 24 лютого Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Ця війна назавжди вписана в історію нашої держави. Але ж історія пам’ятає події, а не думки. А наші думки про цю війну залишаться з нами. Ця книга – збірка міркувань чотирьох персонажів, кожен із яких по різному зустрічає війну.